Ako sa správne obliekať


  • Vždy je výhodné vrstviť. Dve trička zahrejú lepšie než jedno silnejšie a v krízových situáciách sa môžete s niekým o tričko podeliť.
  • Snažte sa vrstvy kombinovať tak, aby naozaj všetky dokázali vlhkosť odviesť čo najďalej od tela.
  • Ak sa bavlny nedokážete vzdať, oblečte radšej funkčné tričko a bavlnenú mikinu, než bavlnené tričko a funkčnú mikinu! Mikina síce nasiakne, ale funkčné tričko vás od vlhkosti (teda aj chladu) odizoluje.
  • Ak vyrážate na krátkodobú náročnejšiu aktivitu do chladného počasia, oblečte sa tak, aby vám bezprostredne po opustení tepla domova bolo skôr chladno. Až sa svojou činnosťou dostanete do 'prevádzkovej teploty', bude vám príjemne a nebudete sa zbytočne potiť.
  • Náhradné tričko, ponožky a napríklad aj čapica v kapse batoha síce pridajú pár deka navyše, ale môžu vám alebo kamarátovi zachrániť zdravie.
  • Popruhy od batohov alebo suchý zips môžu vaše prádlo poškodiť (ak k tomu dôjde, môže to byť problém pri uznaní reklamácie - viz. Reklamačný poriadok).)

 

Systém 3 vrstiev

                 
Pri športe produkuje naše telo značné množstvo tepla, ktoré je dôkayom vynaloženej energie. Ako všetci vieme, dochádza pri pohybových aktivitách k poteniu. Ak na sebe nemáme funkčné oblečenie, zostáva pot na pokožke a v prvej navlhlej vrstve. Následkom toho sa potom naše telo samo horšie tepelne reguluje a môže dochádzať k prehrievaniu alebo naopak k podchladeniu organizmu.

Ak nosíme funkčné oblečenie, je zaistený odvod poto od pokožky, telo zostáva suché a je pripravené ďalej udržovať ideálnu pracovnú teplotu. Funkčné oblečenie PROGRESS ctí zásadu systému troch vrstiev, ktorá vytvára perfektné telesné mikroklíma, základ pre náš optimálny výkon. Každá vrstva má svoju nezameniteľnú a dôležitú úlohu a spoločne vytvára premyslený funkčný reťazec. Predpokladom všetkého je potom naučiť sa tieto funkčné prvky oblečenia poskládať tak, aby čo najlepšie odpovedali naším individuálnym požiadavkom, zamýšľanej aktivite a okolním podmienkam.

1. VRSTVA / ZÁKLADNÁ
Prvá vrstva je základ. Odvádza efektívne pot od pokožky na svoju vonkajšiu stranu, odkiaľ je vyparovaná do okolia alebo predaná do ďalšej vrstvy. Pre pohodlie a optimálny výkon by mala prvá vrstva tesne priliehať k našemu telu a byť použitá pri všetkých aktivitách.

2. VRSTVA / IZOLAČNÁ
Druhá vrstva zaisťuje tepelnú izoláciu našeho tela a transport poto do okolného prostredia alebo do ďalšej vrstvy. V chladných podmienkach nám táto vrstva pomôže dosiahnúť optimálneho tepelného komfortu podľa našich individuálnych potrieb. Ak nepotrebujeme tele tepelne izolovať, tak sa táto vrstva vynechá.

3. VRSTVA / OCHRANNÁ
Vonkajšia tretia vrstve je náš ochranný štít proti živlom - umožnuje podávať výkony bez ohľadu na počasie
a zároveň zaisťuje pohodlie. Na túto vrstvu sú kladené najväčšie nároky - chráni nás pred chladom, dažďom a vetrom, zároveň v rovnaký čas zaisťuje odvod prebytočného tepla a potu zo spodných vrstiev. V závislosti na okolných podmienkach je táto vrstva voliteľná.